T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi

Okulumuzun Kısa Tarihçesi

Okulumuzun Kısa Tarihçesi


İSTANBUL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi 1951 yılında ilk olarak İstanbul'un Fatih ilçesindeki Vefa Lisesi karşısındaki eski bir bina olan Zeyrek Ortaokulu'nda tedrisata başladı. Vefa'daki ilk binada okulumuz 1956 yılında ilk mezunlarını verdi. Sayıları 9 kişi olan bu ilk mezunlarımız ortaokulu dışarıdan bitirerek iki yıl inzari sınıfta, sonra da üç yıllık lise kısmında okudular. Okulumuz esas mezunlarını 1957-1958 yılında verdi. Bu mezunlarımız 41 kişi idi. Aynı yılın sonuna doğru, yani 1958 yılının Ekim ayında okulumuz halen tedrise devam eden binaya taşınarak öğretimini sürdürmektedir. Bu bina önceleri yurt kısmını da içine almış bir durumda idi. 1965 yılında İlim Yayma Cemiyeti tarafında okulun her iki yönünde yurt birbirinden ayrılarak daha fazla öğrenci alınma imkanı sağlanmış oldu. İstanbul İmam Hatip Okulu olarak 1971 1972 öğretim yılına kadar öğretime devam edilmiş. Ancak bu tarihte İmam Hatip Okullarının ismi İmam Hatip Lisesi olarak değiştiğinden okulumuzun adı da; İstanbul İmam Hatip Lisesi olmuştur.

 

Bugün okulumuzun imkânları memleketimizde çok az okulda bulunmaktadır. Bilgisayar, lisan, fizik, kimya ve biyoloji laboratuarlarıyla ve laboratuarlarındaki malzemelerin zenginliği ile öğrencilere modern eğitimin imkânlarından istifade ettirmektedir. Kütüphanemizdeki eserlerin sayı bakımından zenginliği, bazı yazma eserlerinin nüshalarının sayılı birkaç kütüphanenin dışındaki kütüphanelerde dahi bulunmayışı bizim için büyük bir bahtiyarlıktır.

İSTANBUL RECEP TAYYİP ERDOĞAN ANADOLU İMAM-HATİP LİSESİ

FEN –SOSYAL VE HAFIZLIK PROJE OKULU

1951 yılında açılan İstanbul İmam Hatip Lisesi, marka değeri olan Türkiyenin ilk İmam-Hatip Lisesidir. Kurucu müdürümüz Mahmut Celaleddin Ökten İmam Hatip Liselerinin açılışında, bu okulların müfredatının hazırlanmasında büyük emeği vardır.

Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Meclis eski başkanımız Mehmet Ali ŞAHİN,Bakanlarımızdan Numan KURTULMUŞ,Mehmet Müezzinoğlu, İBB Başkanımız Kadir TOPBAŞ, ilim adamlarımızdan Prof.Dr.Bekir TOPALOĞLU, Prof.Dr.Saffet TÜZGEN, Prof.Dr.Mustafa AYKAÇ, Prof.Dr.Nazım EKREN, Prof.Dr.Ahmet Turan ASLAN, Prof.Dr.Hüsrev SUBAŞI, Dr.Emin IŞIK, Diyanet İşleri Eski Başkanlarından Dr.Tayyar ALTIKULAÇ, Prof.Dr.Ali BARDAKOĞLU olmak üzere pek çok tanınmış Devlet adamı ,iş adamı ve bilim insanı okulumuzdan mezun olmuştur. Bu mezunlarımız, siyasette, ekonomide, akademik alanda, diyanette; kısacası hayatın her alanında aktif olarak yerlerini almıştır.

Okulumuzun; tarih ve medeniyetimizin açık hava müzesi konumunda olan İstanbul/Fatihte olması, manevi olarak öğrencilerimizi etkilemekte, ufkunu ve vizyonunu geliştirmektedir. Okulumuzun Devlet Parasız Yatılı kısmının olması, ayrıca İlim Yayma Cemiyetinin öğrencilerimize mahsus yurdunun olması, ilçemizde birçok sivil toplum örgütünün yurdu/ pansiyonu olması il dışından gelmek isteyen hedefi olan öğrenciler için büyük bir imkandır.

2013-2014 Eğitim Öğretim yılında tamamen Anadolu Lisesi kapsamına alınan okulumuz; 2014-2015 öğretim yılından itibaren de proje kapsamına alınmıştır. Genel Müdürlüğümüzün Hafızlık projesi uyguladığı okulumuzda, Okul Aile Birliğimizin destekleriyle yapılan;dil projesi, Üniversite Hazırlık Projesi, Kitap Okuma gibi... başka projelerimizde vardır. 2017-2018 öğretim yılından itibaren de Fen ve Sosyal Bilimler projesi uygulanacaktır.

2019-2020 öğretim yılında merkezi sınav sitemiyle öğrenci alan okulumuz % 2 ile 10'luk dilimde öğrenci almıştır.

BİNANIN TARİHÇESİ

İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi 1951 yılında ilk olarak İstanbul'un Fatih ilçesindeki Vefa Lisesi karşısındaki eski bir bina olan Zeyrek Ortaokulu'nda tedrisata başladı. Vefa'daki ilk binada okulumuz 1956 yılında ilk mezunlarını verdi. Sayıları 9 kişi olan bu ilk mezunlarımız ortaokulu dışarıdan bitirerek iki yıl inzari sınıfta, sonra da üç yıllık lise kısmında okudular. Okulumuz esas mezunlarını 1957-1958 yılında verdi. Bu mezunlarımız 41 kişi idi. Aynı yılın sonuna doğru, yani 1958 yılının Ekim ayında okulumuz halen tedrise devam eden binaya taşınarak öğretimini sürdürmektedir. Bu bina önceleri yurt kısmını da içine almış bir durumda idi. 1965 yılında İlim Yayma Cemiyeti tarafında okulun her iki yönünde yurt birbirinden ayrılarak daha fazla öğrenci alınma imkanı sağlanmış oldu. İstanbul İmam Hatip Okulu olarak 1971 1972 öğretim yılına kadar öğretime devam edilmiş. Ancak bu tarihte İmam Hatip Okullarının ismi İmam Hatip Lisesi olarak değiştiğinden okulumuzun adı da; İstanbul İmam Hatip Lisesi olmuştur. Okulumuzun yenilenen binası 29.09.2017 tarihinde Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açılmıştır.05.06.2017 tarihinde okulumuzun adı İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak değişmiştir.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 21.02.2018 - Güncelleme: 28.01.2020 10:49 - Görüntülenme: 9517
  Beğen | 35  kişi beğendi